20 Ağustos 2015 Perşembe

Aşırı Sıcak Havaların Vücudumuza Etkisi

Antalya'da, Türkiye'nin en düşük enlemlerinde yaşayan biri olarak, benim sıcaklardan şikayetim Sonbahar geldiğinde bile bitmez :). Açık havada olmayı çok seven, yürüyüşçü biri olarak benim ne kadar zorlandığımı tahmin edersiniz. Zararlarını bilerek de güneşin altında kalmak olmaz tabii, özellikle bugün bu konuda bilgilendikten sonra. Bilim ve Teknik Dergisi'nde okuduğum kısa makale, tam da benim gibi, hava sıcak  ve güneşli de olsa, yerinde duramayıp dışarıya çıkanlar için bir uyarı niteliğinde, paylaşmadan olmaz...

Resim kaynağı: NASA/SDO/AIA/Goddart Space Flight Center

"Küresel ısınmanın en önemli etkilerinden biri de iklim değişiklikleri. İklim sistemlerindeki değişiklikler nedeniyle son yıllarda hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu daha uzun yaz mevsimleri görülüyor. Bütün ekosistem üzerindeki etkilerinin yanısıra aşırı sıcak hava akımları insanlar için de büyük tehlike oluşturuyor. İnsan vücudu çeşitli şekillerde ısı kaybeder. Örneğin terleme vücudun soğumasını sağlar. Ayrıca kan dolaşımı da vücudun ısı kaybetmesine yardımcı olur. Hava sıcaklığı arttığında kalp daha fazla kan pompalamaya başlar. Kan akışındaki artış nedeniyle kan damarları genişler. Derinin yüzeyine daha yakın hareket etmeye başlayan kan vücudun ısı kaybetmesini kolaylaştırır. 

Ancak hava sıcaklığının çok yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan aşırı terleme vücudun çok miktarda sıvı kaybetmesine neden olur. Bu süreçte biyokimyasal süreçlerin gerçekleşmesinde hayati öneme sahip bazı kimyasal maddeler de kaybedilir. Bu durumda baş dönmesi, halsizlik, bulantı, kaslarda kramp, gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Hava sıcaklığının çok yüksek olduğu durumlarda vücut tarafından soğurulan ısı miktarı yayılan ısıdan fazla olabilir. Bu durumda vücut sıcaklığı yükselmeye başlar. Vücut sıcaklığındaki artış, merkezi sinir sistemini ve kan dolaşımını etkiler. Vücut sıcaklığının 40C'yi aşması durumunda ise beyinde, kalpte, böbreklerde ve kaslarda ciddi hasarlar oluşabilir ve bilinç kaybı ortaya çıkabilir. Sıcak çarpması olarak isimlendirilen bu durum tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır." 

Bilim ve Teknik Dergisi, Temmuz 2015.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme