16 Haziran 2016 Perşembe

James Webb'i oluşturmak: Dünyanın en büyük, en çarpıcı, en riskli uzay teleskobu

Bu yazımda Hubble'dan sonra NASA'nın fırlatmak üzere olduğu en büyük teleskop olan James Webb hakkında yazılmış bir popüler bilim makalesinin bir kısmının çevirisini yapacağım. Sanırım tamamını birkaç bölüm halinde yayınlayabileceğim. 

Goddart Uzay Uçuş Merkezi'ndeki Kule Binası 29'un içinde, James Webb Teleskobu'nun kalbindeki ev büyüklüğünde basınçlı fırın görünümünde dört bilimsel aygıt (JWST veya WEBB) bulunuyor. 

Ritmik bir çirp-çirp-çirp sesi, vakum iç mekanı uzay şartlarında tutmaya çalışırken helyum burayı -250 dereceye soğutuyor. İçeride, onları uzayda tutacak ana yapı iskeletine civata ile tutturulmuş aygıtlar, kızılötesi ışıkta yıkanıyordu - odaklanmış ve nüfuz ederek, lazere benzer iğneler içinde ve bir örnek ışınların yansımaları test ediliyor.

Basınçlı fırın tüm proje için uygun bir metafor. Webb, NASA'nın şimdiye kadar kalkıştığı en büyük, en karmaşık ve en pahallı bilim çalışmasıdır ayrıca astronomların ve halkın beklentileri muazzam büyüklüktedir. Webb'in hassasiyeti Hubble Uzay Teleskobu'ndan 100 defa daha büyük olacak. İlk galaksi oluşumlarının başladığı, evrenin başlangıç dönemlerine bakabilecek, yıldızların doğumunu ve onların gezegen sistemlerini  inceleyebilecek hatta belki yaşam belirtilerini tesbit edebilecektir. 'Eğer uzaya bu kadar güçlü birşey koyarsanız, kimbilir neler bulabiliriz? Devrimsel olacak çünkü çok güçlü' diyor Astronomi Araştırmaları Üniversiteleri Birliği başkanı ve önceki JWST teleskop araştırmacısı Matt Mountain. Yine de Hubble gibi Webb'in kurulumu yeniden tasarlamalarla, programın gerisinde kalmakla ve maliyet artışlarıyla rahatsız ediyor. Bu da girişimciler, Kanada ve Avrupa'daki partnerler ve en kritiği U.S kongresinin destekleyicileri arasında gergin bir ilişkiye sebep oluyor. Webb uygun kaynakları tüketirken, diğer görevler yavaşlamalı veya rafa konmalıydı. 2010 ve 2011'deki bir kriz az daha programın iptal edilmesine sebep oluyordu ama son zamanlarda proje programına uygun ve planlanan bütçe içinde tutuluyor. Bu bütçe şu anda 8 milyar dolar civarında. 


Kaynak: http://www.sciencemag.org/news/2016/02/building-james-webb-biggest-boldest-riskiest-space-telescope

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder