20 Nisan 2018 Cuma

Kaleiçi Turu - Bölüm 1

Kafamın dolu olduğu bir cuma akşamından merhabalar... Kafamın neden şiştiğini söyleyeyim; tez çalışmam için uydu görüntüsü alacağız ve araştırma amaçlı olduğu için ücretsiz talep edebileceğimiz kurumun (Alman Uzay Ajansı) bir formunu doldurmak gerekiyor. Radar görüntüleri çok değişik olduğundan formu doldururken istenilen bilgileri bulmak için yaptığım araştırma dolayısıyla kafam şişti. Neyse sizin de kafanızı karıştırmadan (ki eminim herkesin çalışmaktan yorulduğu bir hafta olmuştur) iki hafta önce ücretsiz katıldığım Kaleiçi tanıtım turundan bahsedeyim. 

Tur şirketi yeni olduğu için bu geziyi tanıtım amaçlı düzenlemiş. Haftada en az bir-iki akşamımızı geçirdiğimiz Kaleiçi'ni bize gündüz gezdirerek tarihini anlattılar. Anlattılar ama öğretememişler, ben yazımı yazmak için internetten yeniden araştırma yaptım. Biraz gezme, biraz tarih, bu  yazı dizim ortaya karışık olsun, ilk bölümde de geziye bir giriş yapayım.

Antalya Kaleiçi, tarihi eski konakların olduğu eski bir mahalle, yani Antalya'nın tarih kokan yüzü... 

Tur ofisi de Kaleiçi'nde, toplandıktan sonra ilk önce önce Suna İnan Kıraç Müzesi'ne yürüdük (Akdeniz Medeniyetleri Müzesi). Bu müzenin kütüphanesinden zaman zaman yararlanırım; bilimsel makalelerim ve ayrıca bazen bloga yazdığım yazılar için bilgi edinme amaçlı. Ancak burada daha önce gitmediğim bir binada gezdik. Buraya çok gelip bu kısmı gezmediğim için bende çok merak uyandırdı, eskiden kilise olarak kullanılan bir yermiş.

Alt kapının üzerindeki kabartma
İlk katta eski seramikleri gördükten sonra üst katta, eski zanaatçıların mini heykelleriyle karşılaştık ayrıca bu satıcıların bağıran ses kayıtları da bize eşlik etti. 
Berber
Bakırcı
Ve hala Bakırcılar Çarşısı var Antalya'da...

Kestaneci
Tenekeci
Yemekçi
Bu katta ayrıca eski Türk evi olarak döşenmiş odalar ve yüresel kıyafetlerle mankenler vardı. Bu tarz yerler hemen her yerde olduğu için sadece Kına Gecesi'nin canlandırıldığı odayı çektim.Devamı gelecek...

4 yorum:

 1. Mini heykellerde harika. Teşekkürler paylaşım için:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet onları ben de çok beğendim, orijinal geldiler. Hemen hemen hepsini de fotoğrafladım :)

   Sil
 2. Antalya'ya hep tatil amaçlı gittim, tarihi yerlerini gezmedim, ne güzelmiş :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bir daha geldiğinde Kaleiçi'ne de şans vermeni öneririm, burası da oldukça turistik :)

   Sil