17 Haziran 2021 Perşembe

Ritüel / Midsommer film yorumu

Bir korku/gerilim filmiyle karşınızdayım. Nadiren film izlememe rağmen, şu ara okuduğum bilimsel bir kitabı içime sindirerek, azar azar okuduğum için arada film izlemek hoşuma gidiyor. Ancak gerilim filmi olduğunu baştan bilmeme rağmen izlerken beni biraz zorladı açıkçası...

2019 yapımı, Amerikalı sinemacı Ari Aster'in yazıp yönettiği bir film, IMDB puanı 7.1. Dani'nin ailesi korkunç bir cinayete kurban gider ve erkek arkadaşı Christian'dan destek almak ister. Christian kendinden beklenileni yapar ama bu arada kendisi gibi doktora yapan erkek arkadaşları ile bir İsveç gezisi planlamaktadır. İsveç ve tanışacakları güzel kızların hayalini kurarlarken Dani durumdan haberdar olur ve grubun seyahat planlarına dahil olur.  

İsveç'te kendilerine özgü geleneklerini sürdüren ve kırsalda yaşayan bir komün topluluğun bulunduğu yere giderler. Bu grup yaz dönümü kutlamaları yapacaktır, başlarında çiçekten taçlar, beyaz kıyafetler ile herşey çok masum ve güzel görünmektedir.

Gruptan iki arkadaş bu grubu doktora tezlerinin konusu yapmak isterler. Ancak bir süre sonra işin iç yüzü anlaşılır. Bu kutlamalarda insanlar kurban edilmektedir. Bundan sonra kutlamalara misafir olarak gelen arkadaşları kabus dolu günler beklemektedir.

Filmin çarpıcı tarafı, olayların doğada, çok huzurlu ortamlarda, çiçekler içerisinde geçerken kan dondurucu cinayetlerin işlenmesiydi bana göre. Kafa yapan maddeler kullanıldığını da belirteyim.

Senaryo gerçekte İsveç'te yapılan Midsummer etkinliklerinden esinlenilerek yazılmış. Tabi orada böyle canice olaylar yok ancak film beni bir nebze böyle toplantılardan soğuttu.

Sinemaya tutku duyanların merakla izleyebileceği ancak benim gibi zevk olsun diye arada sırada film izleyenler için önermeyeceğim bir film. Gerim gerim gerileyim istiyorsanız şans verebilirsiniz ama sonrasında bende iyi duygular uyandırmadığını belirteyim. Sevgiler :)

6 yorum:

 1. Ya bu filmi izlemeyi ben de istiyordum :)
  (bu arada, blog'umda kitapla ilgili bir sürpriz gelişme var :) kitabı okursanız yorumlarınızı mutlaka bekliyorum)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzle Mert, sen seversin gibime geliyor :) Kitabını yorumlarım tabiki yakın zamanda elime geçer sanıyorum..

   Sil
 2. Konu ilgi çekici olsa da gerilim korku/filmleri pek sevmiyorum:)

  YanıtlaSil
 3. Bu filmi hatırlıyorum. İlk çıktığı zaman bayağı ses getirmişti. Türü bana hitap etmiyor. Belki ileride izleyebilirim ama şu an hiç ilgimi çekmedi :-)

  YanıtlaSil